UWAGA MROZY !!!!

28616668_10155988614766996_8994818183145929856_o
Okres zimowy jest dla zwierząt wyjątkowo ciężki, szczególnie dla tych w pełni uzależnionych od człowieka i nieprzystosowanych do życia na dworze. Najwięcej obecnie zgłoszeń, które otrzymujemy tyczy się nieprawidłowego utrzymywania psów w stosunku do panujących mrozów. Dlatego, proponujemy by poniższy instruktaż możliwie najwięcej udostępniać, gdyż może to uratować niejednego psiaka.

Ideałem byłoby zapewnienie możliwości swobodnego ruchu oraz nie zapinanie psa na łańcuchu. Jednak, jeśli nie ma możliwości ogrodzenia terenu, można zbudować wygodny i duży kojec. Powinien on być wyposażony w budę chroniącą przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu, konstrukcja budy powinna zapewnić utrzymanie w jej wnętrzu temperatury powyżej 0oC. Buda powinna być szczelna, wykonana z dobrej jakości drewna i ocieplana materiałem termoizolacyjnym. Należy pamiętać by buda posiadała dodatkową izolację od gruntu chroniącą podłoże przed wilgocią i mrozem. Warto również pomyśleć o przedsionku chroniącym zwierzę przed zimnym wiatrem. Przedsionek powinien stanowić około 30% powierzchni budy. W okresie zimowym na wejściu warto zamocować osłonę bądź drzwiczki otwierające się do środka. Całą konstrukcję należałoby zaimpregnować. Przy niższych temperaturach powietrza wypada zaopatrzyć wnętrze budy w słomę, która zatrzymuje ciepło wydzielane przez organizm zwierzęcia. Częstym błędem przy konstrukcji tego pomieszczenia jest wykorzystywanie, nagrzewających się przecież, blaszanych elementów, których skutkiem jest z kolei, potężny dyskomfort dla psów w trakcie upałów.

Jeżeli już zapewnimy odpowiednią budę i kojec, nie należy zapominać o karmieniu psa dopasowaną i zbilansowaną karmą oraz zagwarantowanie zwierzęciu stałego dostępu do świeżej wody.

W świetle prawa krajowego nie zapewnienie psu odpowiednich warunków do życia, grozi karą aresztu do 30 dni bądź grzywną do 5 tys. zł (art. 37 w z zw. z art. 9 Ustawy z dnia 21.08.97r.). W przypadku drastycznego odstępstwa od normy, powyższe może grozić m.in. pozbawieniem wolności do lat trzech (art. 35 w zw. z art. 6.2 pkt. 10, 17, 19 ww. Ustawy).

Pamiętajmy by warunki bytowe naszego pupila spełniały wymogi tzw. koncepcji 5 wolności:

– wolności od głodu i pragnienia,

– wolności od bólu urazów i chorób,

– wolności realizacji naturalnych zachowań,

– wolności od lęku i stresu,

– wolności od dyskomfortu.

Posted in Uncategorized.