OTOZ Animals Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Dąbrówce / koło Wejherowa Dąbrówka Młyn 30, 84-242 Luzino

Po adopcji

Pies nie wie gdzie jedzie i w jakim celu. Nigdy nie wiadomo jak zareaguje na nagłą zmianę otoczenia i jazdę samochodem. Warto przyjechać po psa w minimum 2 osoby i mieć przy sobie wpinkę do pasów dla psa. Tylne siedzenie obłożyć starym kocem, przypiąć psa i mieć przy sobie worek na wypadek wymiotów. Tu się przyda druga osoba, która zareaguje w razie potrzeby. Lepiej wyłączyć muzykę, nie głaskać nadmiernie psa, szczególnie po czubku głowy, żeby zminimalizować stres. Można do niego mówić spokojnym głosem np. opowiadając jakie od teraz wspaniałe będzie miał życie. Ze schroniska należy jechać prosto do domu.

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba sobie uświadomić to, że nie wiesz przez co przeszedł pies i nigdy się nie dowiesz oraz jakie będą jego reakcje na skutek tych przeżyć. Oczywiście są psy, na których piętno schroniska nie odbiło się aż tak bardzo. Wszystko będzie widać po psie. Pamiętaj, że w nowym domu pies potrzebuje dystansu i spokoju. Właśnie zmienił mu się cały świat. Nowe miejsce, zapachy, ludzie, już nie wspominając o dziwnych urządzaniach w mieszaniu jak telewizor i wszystko co wydaje dźwięki z kosmosu.

 1. Na ten pierwszy czas należy zostawić psa w spokoju. Niech się zapozna z nowym  otoczeniem.
 2. Pozwól mu wszystko obwąchać. Szczególnie psy niewidome muszą sobie zrobić mapę węchową otoczenia. Niech się przyzwyczai przez pierwsze kilka dni, tygodni. Można usiąść na kanapie ze smaczkiem w ręku, niech sam po niego przyjdzie.
 3. Nie wołaj go co chwile, nie obłapiaj. Szczególnie wytłumacz to dzieciom. Dla nich to świetna lekcja uczenia się cierpliwości.
 4. Nie zapraszaj znajomych pod hasłem mamy nowego psa, chodźcie go poznać. Nie należy też od razu zarzucać go dźwiękowymi zabawkami. Powolne i nienachalne budowanie więzi zbuduje więź nierozerwalną.
 5. Pierwsze spacery powinny być dość krótkie i najlepiej na tej samej trasie. Pies szybko zrozumie, że dom to bezpieczna przystań i powoli będzie poznawał okolicę.
 6. Psy rozładowują stres żując. Od pierwszych dni można podawać kości czy przysmaki dentystyczne żeby sobie pogryzł w kącie.
 7. Pies przez pierwsze dni będzie też więcej pił, ze względu na stres, pamiętajmy więc o uzupełnianiu wody w misce i częstszych spacerkach.
 8. Jeśli psu zdarzy się załatwić w domu to nie krzyczymy na niego. Natychmiast zabieramy na dwór, a jak tylko się załatwi na zewnątrz dostaje ulubiony smakołyk.
 9. Należy obserwować uważnie psa, żeby jak najwięcej się o nim dowiedzieć i od pierwszych dni zostawiać go sukcesywnie samego w domu wydłużając czas.

W większości przypadków to w zupełności wystarczy na aklimatyzację w nowym domu, nawiązanie więzi i cieszenie się wspaniałym PSIjacielem. W bardziej skomplikowanych przypadkach warto się spotkać z psim behawiorystą.

Informację o stanie zdrowia otrzymają Państwo w schronisku, szczególnie przy okazji adopcji psa.
Schronisko zapewnia podstawową opiekę weterynaryjną i wyda książeczkę zdrowia psa. Warto jednak wybrać lekarza weterynarii dla swojego psa i udać się na wizytę kontrolną. Pies zostanie dokładnie zbadany, a Państwo dostaniecie szczegółowe informacje o niezbędnych sczepianiach i odrobaczaniu. Warto zrobić psu badania krwi, badania na pasożyty (w tym na giardię), sprawdzić uszy i zęby.

Przy pierwszej wizycie u weterynarza dostaniesz informację jak często powinieneś go odwiedzać. Teraz jesteś na etapie, że znasz już swojego psa, wiesz jak go karmić, bawić się z nim. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi w zachowaniu zwierzęcia to nie warto zwlekać, należy bezzwłocznie odwiedzić lekarza weterynarii.

Pamiętaj o obowiązkowych cyklicznych szczepieniach oraz odrobaczaniu zwierzęcia:

 • zgodnie z art. 85., ustępu 1 Ustawy o Ochronie Zdrowia Zwierząt oraz Zwalczaniu Chorób Zakaźnych Zwierząt, jesteś zobowiązany/a raz w roku szczepić psa przeciwko wściekliźnie
 • szczepienie na choroby zakaźne
 • psa należy odrobaczać nie rzadziej niż co 6 miesięcy

Jeśli w schronisku nie poinformowano Państwa, że pies ma problemy ze zdrowiem i nie zalecono specjalistycznej karmy, wówczas należy wybierać karmy wysoko mięsne dobrej jakości, jak na przykład:

 • sucha karma firmy: Brit Premium by Nature, Dolina Noteci, Royal Canin, Bosh, Josera, Mera Dog
 • mokra karma firmy: Dolina Noteci, Animonda Gran Carno, Rocco, Carnilove

Staramy się unikać karm zakupionych w marketach gdyż są one bardzo ubogie w mięso. 

Zdrowe dobrze karmione zwierzę, posiada lśniącą sierść (bez dolegliwości skórnych), jest pełne energii, jego sylwetka jest zgodna z budową ciała, bez oznak chudości, nie otyła, ma zdrowe zęby i uszy. Nie ulegajmy presji wiecznie proszących o smakołyk oczu naszego pupila – przekarmianie zwierząt prowadzi do licznych dolegliwości i może stać się przyczyną poważnych chorób.

Psy karmimy standardowo 2 razy dziennie (rano i późnym popołudniem). Ilość karmy powinna być dostosowana do wagi psa i podana wg zaleceń na pakowaniu.

Oczywiście można również samemu przygotowywać jedzenie, jest to jak najbardziej wskazane. Gotujemy ryż (najlepiej brązowy) lub makaron, dodajemy warzywa (np. marchew, seler, por, pietruszka – drobno pokrojone) i najważniejsze – mięso. Mięso, poza drobiowym, może być surowe. Powstaje danie, które przypomina gęstą zupę, tylko bez przypraw, oraz w odwróconych proporcjach – z mięsem jako solidną podstawą. Dobrze jest po ugotowaniu dolać łyżkę oleju roślinnego.

Przez pierwszych kilka dni w nowym domu pies może mieć rozwolnienie wynikające ze stresu oraz zmiany w żywieniu. Można podać ludzki węgiel. Gdyby jednak sytuacja się przeciągała, należy niezwłocznie odwiedzić lekarza weterynarii.

Po adopcji, jeśli oczywiście można, warto poczekać z pierwszą kąpielą aby nie fundować psu tak wielkiego stresu na początek. Jeśli pies jest brudny, możesz wytrzeć go wilgotnymi chusteczkami dla psa dostępnymi w sklepach zoologicznych.

W zależności od długości i faktury włosa dostępne są w sklepach zoologicznych szampony, które dobiera się do zwierzęcia indywidualnie. Nie używamy szamponów przeznaczonych dla ludzi.

Może też odwiedzić psiego fryzjera, który zrobi to profesjonalnie łącznie z obcięciem pazurów i wyczyszczeniem uszu. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w szczotkę do czesania zwierzęcia. Im częściej czeszesz psa, tym mniej sierści będzie w domu. Warto codziennie podawać psu gryzaki, przysmaki i zabawki dentystyczne oraz kontrolować poziom kamienia na uzębieniu przy każdej wizycie u weterynarza.

Spacery to jest to, za co pies kocha najbardziej! I to, za co Twój organizm będzie Ci bardzo wdzięczny.

Przy adopcji psa, w schronisku, dowiesz się jaki poziom aktywności jest zalecany psu, którego zabierasz do domu. Jak już poznasz zwierzaka i zobaczysz jego preferencje będziesz wiedzieć czy lubi aportować, czy woli po prostu ganiać się z Tobą albo chodzić własnymi ścieżkami i węszyć. Minimum 3-4 spacerki dziennie są obowiązkowe, w tym jeden dłuższy.

Ruch dla psa jest bardzo ważny ale tak samo ważna jest stymulacja węchowa i umysłowa. Świetną sprawą jest zostawienie psu, szczególnie jak wychodzisz maty węchowej z ukrytymi smakołykami lub zabawkę KONG, żeby pies musiał się trochę pomęczyć by wydobyć jedzenie. W sklepach zoologicznych jest masa różnego rodzaju zabawek interaktywnych dla psa.

Mile widziana jest też praca z psem. Możesz nauczyć go podstawowych komend. Praca z psem bardzo zacieśnia relację, mocno stymuluje jego umysł oraz wpływa na bezpieczeństwo psa. Pies powinien potrafić zostawić np. coś znalezionego do jedzenia w parku na naszą komendę i wracać na komendę. W Internecie jest masa filmików instruktażowych jak uczyć psa, najlepiej używając smakołyków i rożnego rodzaju nagród. Można też pójść na profesjonalne szkolenie z posłuszeństwa.

Pies zmęczony fizycznie i psychicznie to szczęśliwy pies!

Zwierzęta adoptowane z OTOZ Animals Dąbrówka przechodzą zabieg sterylizacji / kastracji w naszym schronisku. W przypadku młodego zwierzęcia (szczeniaki, małe kocięta) opiekun obliguje się na wykonanie zabiegu na własny koszt po osiągnięciu dojrzałości.

W przypadku kiedy zwierzę nie jest wysterylizowane, pracownik schroniska wypisze skierowanie na sterylizację u weterynarza współpracującego ze schroniskiem. Zabieg jest wykonywany na koszt OTOZ Animals w Dąbrówce.

Nowi opiekunowie mają obowiązek sterylizacji/kastracji adoptowanego zwierzęcia!

preloader